עסק פטור

עוסק פטור – יתרונות לצד חסרונות

 

יתרונות לעוסק פטור :

1.אין טרחה בדיווח מס ערך מוסף מידי חודשיים

2.במשקפיים של לקוח פרטי מחירי העוסק הפטור נמוכים יותר ממחירי העוסק המורשה

מכיוון שהלקוח הפרטי אינו מקבל את המס ערך מוסף שהעוסק המורשה מחויב להוסיף לו למחיר השירות או המוצר הנמכר ,העוסק הפטור אינו מוסיף דבר למחיר השירות או המוצר שהוא מוכר ,לכן כאשר הפטור והמורשה גובים את אותה התמורה מבחינתם המחיר של הפטור עבור הלקוח הפרטי יהיה נמוך יותר וזהו יתרון שיווקי כבד משקל (יש לזכור כי במידה ואפשר לנצל את היתרונות דלעיל ולהרשם כעוסק פטור יהיה ניתן לעשות זאת עד גובה מחזור בקירוב של 76,000 ₪ (2012 ומתעדכן מידי שנה ) לאחר מעבר המחזור יהיה כורח להרשם כעוסק פטור )

חסרון לעוסק פטור :
אם מבוצעת קניית רכוש קבוע יקר של העוסק הפטור לא יקבל את המס ערך מוסף בחשבונית בחזרה מיידית בתוך חודש ,אלא יקבל את ההוצאה דרך ההתחשבנות עם מס הכנסה לאורך מספר שנים כאורך חיי הנכס .
יתרון עוסק מורשה :
קבלת מס ערך מוסף כמעט מיידית של רכישות ,כאשר היתרון מתחדד ככול שהרכישה
יקרה יותר .
חסרונות עוסק מורשה :
טרחת הדיווח התקופתי בתוך השנה
במשקפיים של לקוח פרטי המחיר יקר יותר כי התוספת בגין המס ערך מוסף שהוספה
לחשבונית לא תתקבל בחזרה עבור הלקוח הפרטי

כללי :

בניגוד לסברות מוטעות שאני נתקבל בהם מידי פעם ,חובות הדיווח שמס הכנסה דורש להבדיל ממס ערך מוסף חלות על העוסק הפטור והעוסק המורשה באופן שווה ,סברה נוספת מוטעית היא שוני בהוצאות מוכרות בין עוסק פטור לבין עוסק מורשה . ראשית מותר והכרחי עבור עוסק פטור לדרוש את ההוצאות המוכרות לו ,שנית אין כל הבדל בתהליך הפעלת שיקול דעת  איזו הוצאה מוכרת לעוסק הפטור ואיזה הוצאה מוכרת לעוסק המורשה .כמו כן ישנם מקצועות שחוק מס ערך מוסף אינו מתיר עבורם רישום כעוסק פטור אלו בעיקרם המקצועות החופשיים כדוגמת רופא ,מהנדס עורך דין וכו
אין לראות במאמר תחליף ליעוץ לכל מקרה פרטני ,וכן המאמר אינו מתייחס עקב קוצר היריעה לכל הסעיפים בחוק מס ערך מוסף ,ובפקודת מס הכנסה הנוגעים לדבר .

 

 

מאמרים בנושא ראיית חשבון


 

| אודות רואי חשבון נדב רותם

משרד רואה חשבון (משפטן) נדב רותם ממוקם ברחוב נחלת יצחק 34 א, (קומה ב) בתל אביב בבנין משרדים חדיש שבו מגרש חניה מרווח. המשרד מטפל בעוסקים פטורים ,עוסקים מורשים ובחברות פרטיות. הטיפול כולל פתיחת תיקים בכל המוסדות ,ליווי וביצוע כל דרישות המוסדות.

 המשרד נותן שירות בתל אביב והמרכז.
זמין ופנוי לטיפול לאורך כל שעות היום ובימים א-ה.

פתיחת עסק חדש

 מה הוא סדר הפעולות פתיחת עסק חדש. מה נדרש לצורך פתיחת תיק במס הכנסה? כיצד ידע בעל העסק לאן לגשת לפתוח התיק. מילוי טפסים ומסמכים נדרשים לראשות המיסוי.

מה זה הפרשי הון

במאמר זה אדון במצב שבו ישנם הפרשי הון לאחר הגשת הצהרת הון שהיא לא ראשונה , אסביר ממה הפרשי ההון נובעים , וכיצד ניתן להסבירם. כמובן שעל הפרשי ההון שלא נצליח להסביר יהיה עלינו לשלם מס הכנסה ובאחוזים מוגדלים מכאן נובעת המוטיבציה להסביר את הגידול בהפרש .

הוצאות מוכרות

איזה הוצאות מוכרות אני יכול להכניס כדי להקטין את חבות המס שלי ומדוע ? ההוצאות שניתן לרשום כנגד ההכנסות הרשומות מקטינות את הרווח בספרים ובשל כך גם מקטינות את חבות המס (כשהרווח יורד גם חיובי המס קטנים ). מכאן שישנה חשיבות לדרישת מלוא ההוצאות המגיעות בניכוי כדי למצות את הזכויות שהחוק מקנה בנושא ,כיצד אם כן נדע שדרשנו את כל ההוצאות המגיעות לנו ומיצינו את מלאו הזכויות במסגרת החוק ?

ממה מורכב הדוח השנתי

אם הינך נדרש להגיש את הדוח השנתי בגלל שיש לך עסק ,יש לצרף בין השאר פלט שבו יהיו סך המכירות ,דהיינו מחזור העסקאות שנעשה באותה שנה . למטה מתחת לעסקאות ירשמו כל סוגי ההוצאות שהוצאתם בגלל הפעילות העסקית כאשר כל סוג הוצאה רשומה בשורה נפרדת . ההפרש בין מחזור העסקאות מכירות לבין כל סיכום כל סוגי ההוצאות הוא הרווח ברוטו ,או אם סיכום ההוצאות גבוה  יותר ממחזור העסקאות הפסד .קרא עוד במאמר .ממה מורכב הדוח השנתי.

עסק פטור – יתרונות לצעד חסרונות

מה כדאי לפתוח – עוסק פטור או עוסק מורשה, קרא במאמר מהן היתרונות ברישום כעוסק פטור. האם כדאי לרשם במע”מ כי עסק פטור.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

השאר תגובה